כולנו שמחנו לצאת סוף סוף מהסגר הארוך ולחזור לרוץ בקבוצות. חבל רק שקובעי המדיניות שכחו את המרוצים העממיים כמו הספרטניון וה-DNF Challenge שכרגע לא יכולים להתקיים

השבוע עם היציאה מהסגר, פרסם משרד התרבות והספורט כללים עדכניים בנוגע לקיום פעילות ספורט תחרותית ועממית. במסגרת הכללים החדשים הותר למאמנים לחזור לאמן עד 10 מתאמנים בשטח פתוח בכפוף לשמירה על מרחק של שני מטרים.

למאמנים ולמתאמנים זאת אמנם בשורה טובה, אבל אם היתה תקווה שיחזרו גם המרוצים, הרי שהתנאים לקיומם הוקשחו מאז יציאת הנחיות התו הסגול.

על פי ההנחיות החדשות אין לקיים אירועי ספורט תחרותי אלא אם מדובר בספורטאים תחרותיים הנכללים בסגל הייצוגי של המדינה. למעשה זה מבטל כל אפשרות ממרוצים עממיים, אליהם נרשמים רוב הרצים בישראל, מלהתקיים.


רגע לפני זינוק ה-DNF Challenge

שני מרוצים כאלה שהיו אמורים להתקיים הם הספרטניון וה-DNF Challenge. שניהם נאלצו להידחות ונכון לעכשיו לא ידוע לאיזה מועד. 

כזכור, הספרטניון נקבע מלכתכילה לינואר כדי שרצים יוכלו להשיג קריטריון ולהספיק להירשם לספרטתלון, שהרשמתו נסגרת במחצית השנייה של פברואר. השנה זה פחות קריטי, למרות הדחייה של הספרטניון, כי הספרטתלון של שנה שעברה נדחה וכל מי שרשום ירוץ השנה ללא צורך בהגרלה וקריטריון נוספים. צריך לזכור שיש בספרטניון גם מקצים למרחקים שונים – כולם נחשבים במסגרת אליפות ישראל.


גלעד קראוז

גלעד קראוז, היזם והמפיק של הספרטניון אומר כי "בימים טרופים אלו, קיום של מרוץ הוא דבר מורכב מאוד. מרוץ הספרטניון, בעל תו Bronze Label של איגוד רצי האולטרה הבינלאומי (IAU), המהווה את אליפות ישראל במרחקים של 100 ק"מ, 100 מייל, 12 שעות ו-24 שעות, יתקיים השנה.
למרות שנדחה כבר שלוש פעמים, בשל הוראות הקורונה, המרוץ עתיד להתקיים. אנו פועלים בכל הדרכים האפשריות על מנת לקיים את המרוץ במועד הקרוב ביותר שניתן ומבינים את הקשיים האדירים שמוטלים על הרצים:
1. הקושי לייצר שיא אימוני (PEAK) כאשר המועד לאותו שיא משתנה או לא ידוע.
2. הקושי להתכוונן מנטלית שוב ושוב לקראת אירוע כספרטניון.
מעבר לכך, קיים קושי לוגיסטי בשל השינויים, על ההערכות החוזרת ונשנית, אנשי מקצוע וספקים שמשנים יומנים שוב ושוב כדי להגיע לכל תאריך חדש שנקבע. על כל אלא יש עוד להוסיף את האתגר לקבוע מועד לקיום המרוץ, כאשר קיימים רצים אשר צריכים לבצע את חלקו השני של החיסון, כאשר הריצה צריכה להיות מרוחקת מספר ימים ממועד החיסון.
למרות כל זאת, הספרטניון בוא יבוא ויתקיים בהקדם ואני תקווה שעוד החודש הזה. כולי תקווה שעם הרבה קהל שיבוא וירעיף אנרגיות של כוח ומהירות לרצים, כמובן רק בהתאם להוראות.
בהזדמנות זו, רציתי לעדכן כי נשתמש בטכנולוגיה של אחת מהשותפות שלנו לדרך, חברת Streamelements ונשדר בזמן אמת בפייסבוק וביוטיוב סטרימינג של כל המתרחש על המסלול", אומר קראוס.


זולי (משמאל) וחבר

זולי ביהרי מי שעומד מאחורי ה-DNF Challenge אומר לנו כי "זה שינוי משמעותי שמונע מאיתנו לקיים אירוע, אפילו עממי. אני פעלתי ותמיד אפעל לפי ההנחיות ומגבלות החוק, ולכן בשלב זה האירוע נדחה. נקיים את האירוע ברגע שהתקנות ישתנו ויאפשרו זאת. בעיקרון אני ערוך לקיים את האירוע גם בהתראה של שבוע".

הערב (רביעי) ב-17:00 תתקיים הפגנה בכיכר הבימה בתל אביב תחת הכותרת "מחזירים את הספורט למסלול" שבה ישתתפו איגודי ספורט שונים בקריאה להחזרת הספורט העממי.  

השארת תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.